Każdy człowiek może zmienić świat

W dzisiejszym świecie mnóstwo uwagi poświęca się temu, co nie działa. W debacie publicznej na pierwszy plan wysuwa się temat zatruwania środowiska, niezdrowego trybu życia, braku tolerancji czy negatywnych konsekwencji postępu technologicznego. Górnolotnych słów nie brakuje, podobnie jak oburzenia na innych. Tymczasem Marek Kamiński i Joanna Podsadecka zwracają uwagę, że należy zacząć od siebie. Książką Bądź zmianą nawiązują do słynnego przesłania Gandhiego. I zachęcają, by poprawianie świata zacząć od siebie. Każdy ma taką moc. Nawet jeżeli poczynione przez niego zmiany będą miały niewielki zasięg, to nigdy nie wiadomo, na ile osób ostatecznie wpłyną.

O podróżach i ekologii

Joanna Podsadecka rozmawia z Markiem Kamińskim przede wszystkim o jego wyprawach. A tych w dorobku słynnego podróżnika nie brakuje. Z każdej z nich przywiózł mnóstwo wspomnień, ale również refleksji oraz wniosków na przyszłość. W efekcie powstała książka Bądź zmianą, skłaniająca czytelnika do:

  • uznania własnej sprawczości w kształtowaniu swojego życia,
  • bardziej świadomego zabierania głosu na popularne tematy,
  • zgłębiania wiedzy o świecie, który jest różnorodny i wymaga otwartej postawy.

Marek Kamiński na swoją ostatnią wyprawę wybrał się samochodem elektrycznym. Teraz opowiada o wrażeniach, a w międzyczasie planuje już kolejną podróż. Jak sam twierdzi, jego celem jest zwracanie uwagi na tematy o zasadniczym znaczeniu dla obecnego, ale także przyszłego świata.

W nieustannej podróży

Literatura zabiera czytelnika do miejsc, których nie dane mu będzie zobaczyć osobiście. Uczy otwartości i pomaga mierzyć się z lękiem przed nieznanym. W takim kontekście książka Bądź zmianą zasługuje na szczególne wyróżnienie. W towarzystwie Marka Kamińskiego można odwiedzić bliższy i dalszy Wschód. Poznać przeróżne obyczaje, przyjrzeć się odmiennym sposobom postrzegania rzeczywistości. Taka lektura jest bardzo kojąca, zwłaszcza dla osób o ugruntowanych poglądach, które nie zawsze mają odzwierciedlenie w prawdziwym świecie. Bądź zmianą wciąga i jest świetną rozrywką (https://www.taniaksiazka.pl/badz-zmiana-joanna-podsadecka-p-1329195.html). Uczy tolerancji, a zarazem pokazuje, że na konkretny temat ludzie miewają bardzo odmienne zdania. Wszystko zależy od tego, kogo się zapyta. I w jakich ten ktoś żyje realiach. Z perspektywy przeciętnego obywatela kraju nad Wisłą wielki świat może się wydawać czarno- biały. W rzeczywistości jest wypełniony szarościami. Uświadamiają to takie książki, jak Bądź zmianą. Czyta się szybko i przyjemnie. A kiedy się kończy, pozostaje niedosyt. I cierpliwe czekanie na relację z kolejnej podróży. Na szczęście planowana jest już w tym roku, a Markowi Kamińskiemu będzie w niej towarzyszył robot.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com